Stroje rowerowe – kask, rękawiczki i okulary

Stroje rowerowe – kask, rękawiczki i okulary

Jak wybrać odpowiednie stroje rowerowe? To pytanie zadaje sobie wielu początkujących kolarzy. Oprócz koszulki i spodenek trzeba się zaopatrzyć przede wszystkim w dobrej jakości kask, okulary oraz rękawiczki rowerowe. Co trzeba na ten temat wiedzieć?

Kask jest niewątpliwie jednym z ważniejszych elementów każdego stroju rowerowego. To właśnie on chroni bowiem głowę. Aby dobrze spełniał swoje zadanie, musi być przede wszystkim dobrze dopasowany do głowy i nie zsuwać się z niej. Najlepsze na rynku kaski rowerowe wykonywane są z lekkiego tworzywa sztucznego. Za sprawą odpowiednio rozmieszczonych otworów chronią głowę przed przegrzaniem. Sprzedawane w sportowych sklepach kaski posiadają wszystkie wymagane atesty.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak ważne podczas jazdy na rowerze są okulary. Muszą one chronić przed promieniowaniem słonecznym (filtr 400UV) oraz być lekkie i odporne na uszkodzenia. Podczas jazdy na trudniejszej nawierzchni niekiedy spod kół uciekają ostre kamienie. Z kolei noski i zauszniki takich okularów powinny być miękki i najlepiej antyalergiczne. W tych miejscach w końcu stykają się one z ciałem i to nawet przez kilka godzin dziennie. W niektórych sklepach zakupić można modele z wymiennymi szkłami (przezroczyste są ochronne, a żółte przeciwsłoneczne). Takie modele nie tylko chronią przed wiatrem i zanieczyszczeniami, ale i ułatwiają widzenie nawierzchni przy każdych warunkach, gdyż neutralizują niepożądane refleksy.

Kolejnym istotnym elementem są rękawiczki, które zapobiegają ześlizgiwaniu się rąk z kierownicy. Poza tym za sprawą specjalnie wszytej poduszki chronią dłonie przed urazami w przypadku upadku z roweru. Poza tym skutecznie zapobiegają tez uciskom na nerw póśrodkowy czy łokciowy. Najlepsze modele rękawiczek rowerowych posiadają wszyte wkładki żelowe do absorpcji drgań oraz wierzchnią warstwę z frotte, która można otrzeć pot spływający z czoła.

Comments are closed.