Jak ubrać się do biegania?

Jak ubrać się do biegania?

Bieganie choć wydaje się, że jest najprostszym z możliwych sportów, wymaga więcej niz zwykłego przygotowania do treningu. Dla laika sprowadza się to do tego, aby założyć spodenki do biegania, jakąkolwiek koszulkę i pierwsze z brzegu buty i ruszyć do parku lub na przyboiskową bierznie. I choć wydaje się takie działanie w pełni logiczne i właściwie jest nieco zbyt proste.

Odpowiedni strój to podstawa

Aby móc biegać sprawnie i przede wszystkim bezpiecznie, konieczne jest posiadanie właściwego do uprawiania sportu stroju. Podstawą są oczywiście buty, które muszą posiadać odpowiednią sprężystość i powodować odpowiednie ułożenie stopy. Jest to bardzo ważne, ponieważ w przypadku długotrwałego wysiłku człowiek ma tendencję do stawiania stopy w sposób daleki od idealnego, co może powodować bardzo duże ryzyko kontuzji.
Zupełnie innym typem zagrożenia dla biegacza jest ryzyko przeziebienia podczas chlodniejszych dni. Często popełnianym w takim dniu błędem jest to, że zakladane są zwykle krótkie spodenki biegowe, które nie zapewniają w żadnym stopniu ochrony przed wychłodzeniem. Wielu biegaczy dochodzi do błędnych wniosków, że podczas biegu się rozgrzeje i nie potrzebne są im spodnie do biegania z grubszego materiału lub termoaktywne. Raz, czy dwa taka próba odporności może się powieść, jednak jest to igranie z losem, które prędzej, czy później sprowadzi na tak niepokornego biegacza co najmniej porządny katar, a najpewniej odeślę go na kilka długich dni do łóżka.

Comments are closed.