Czy da się jeździć w zwykłych butach na pedałach spd?

Czy da się jeździć w zwykłych butach na pedałach spd?

Podobnie jak w przypadku innych sportów, tak również i jazda na rowerze znacznie się rozwinęła od czasu pierwszych, bardzo nieśmiałych jazd, które realizowane były przed wieloma laty na pierwszych rowerach. Obecnie znacznemu rozwojowi poddane zostały nie tylko tak duże i głośne elementy roweru jak jego rama, czy też hamulce i amortyzatory, ale również tak zdawało by się niepozorne jak zwykłe pedały rowerowe. O ile jednak do lepszej ramy, czy też skuteczniejszych hamulców nie trzeba mieć specjalnego przygotowania, to już pedały rowerowe wymagają dość konkretnego sprzętu dodatkowe.

O czym dokładnie mowa?

Chodzi oczywiście o specjalne buty, które służą do maksymalizacji zalet nowoczesnych pedałów. Pamiętać należy, że najnowsze zdobycze techniki jeśli chodzi o pedały mtb, znacznie wykraczają poza to, co wszyscy znają w używanych na co dzień rowerach. Obecnie niezwykle popularne i szeroko stosowane są tzw. pedały spd, czyli pedały zatrzaskowe ( https://www.mikesport.pl/pedaly-i-bloki-spd-rowerowe), które na sztywno przytrzymują stopę do pedału i w konsekwencji do całego napędu i roweru.
Stosowanie takich pedałów ma niebagatelne znaczenie, ponieważ w praktycznie całkowity sposób eliminują one straty energii powstałe na linii stopa – pedał.

Czy potrzebne są specjalne buty?

Niestety ale w zwykłych butach jeździć na tego typu pedałach zwyczajnie się nie da. Jest to oczywiście technicznie możliwe, jednak przyjemność, a także bezpieczeństwo poruszania się na takich pedałach bez specjalnych butów, posiadających określone wpięcia, jest zwyczajnie bardzo niebezpieczne.

Comments are closed.